אם תהיתם מתי תוכלו ליצור עוד ידית לדלת, עוד צעצוע לילד, עוד יריעת בד וכד' – החלום כבר כאן, והוא ממש לא מצריך ידע בשימוש במכונת חריטה. מדפסת תלת מימד מאפשרת לכם לייצר אובייקטים קשיחים וגמישים או לשכפל אובייקטים קיימים באמצעות סורק תלת מימדי. האחרון סורק את מושא הסריקה ושולח את הסריקה להדפסה באופן אוטומטי.

סריקה בתלת מימד והדפסת המוצר

כאשר אתם מעוניינים לשכפל מוצר או אובייקט שברשותכם, אתם צריכים ליישם הן סריקה בתלת מימד והן הדפסה. סריקה מאפשרת לשלוח למדפסת פקודות מדויקות שיגרמו לה להשתמש בסליל חומר ההדפסה במינון הנכון ולהפיק עבורכם בדיוק את המוצר אשר נסרק. מה שאתם, מצדכם, צריכים לעשות בשביל להבטיח את הצלחת התהליך הוא להיעזר בחומרי הייצור מהם עשוי המוצר המקורי, ואת זאת עושים על ידי קניית הסליל הנכון וטעינתו במדפסת.

מדפסת תלת מימד בעולם התעשייתי

זה לא סוג שנכון לעכשיו חנויות הטכנולוגיה בקניונים ובמרכזי הקניות לא מדברות עם הלקוחות שלהן על מדפסות או סורקים 3D, אבל היום הזה לא רחוק. הנגישות לידע ביתי המאפשרת לבנות ולהשתמש במדפסת ובסורק תלת מימד מאד גדולה, ואין כיום כמעט אדם שרצה להתעניין בזה ולא הצליח להגיע לידע מעשי, גם אם היה זה ידע דל יחסית. סורק תלת מימדי ומדפסת תואמת עוד יחצו את סף הביקוש ויובילו לכך שהם יימכרו בחנויות הטכנולוגיה של הרשתות הגדולות למוצרי מיחשוב.

אופן יצירת המוצר הולך ונעשה קל עם התקדמות התחום

בעוד שבעבר על מנת ליצור בתלת מימד היה צורך לדעת להשתמש במדפסות באמצעות מוטוריקה עדינה, ותלות רבה בעבודת הידיים שלכם, כיום תהליכים רבים כבר נעשים באוטומציה. הסורק הוא רק סימפטום לכך. בעתיד, מדברים על מדפסות שיוכלו לקלוט מה המדפיס מנסה ליצור מבחינה צורנית ולהשלים לו את השבלונה המדוברת. התחום צובר תאוצה רבה ומאפשר לכל משתמש להגיע רחוק בנושא של שכפול מוצרים. כל המתעניין בייצור מוצרי תלת מימד בעצמו יוכל לעשות זאת בנקל אם ילמד איך להשתמש במכשיר כמו מדפסת תלת מימד, ומכשירי סריקה תואמים המסוגלים לתקשר איתה ולשלוח לה פקודות הדפסה.

אם טכנולוגיה חדשה מגרה את סקרנותכם, הדפסה בתלת מימד היא מה שאתם מחפשים. אומרים כי זו הטכנולוגיה שתשלוט בעתיד שלנו, ממש כמו ההייטק בסוף שנות התשעים. מדוע זה כך, ומהו היתרון שלה על פני המצב הקיים? הדפסה בתלת מימד היא פעולה שלא מדפיסה מסמכים עם תמונות של מוצרים, אלא את המוצרים עצמם, ומאותם חומרים מהם הם עשויים. ישנן 2 טכניקות עבודה במכשיר. הראשונה היא שרטוט המוצר ושליחתו להדפסה, והשנייה מבוססת על סורק תלת מימדי, שפוטר אתכם מחובת השרטוט וההכנה. במקום זאת, הוא שולח את המוצר המקורי, כפי שהוא נראה, להדפסה.

כיצד ניתן להתחיל להתעניין בתחום באופן פרקטי?

ניתן להתעניין בסדנאות בניית מדפסות תלת מימדיות, ולהבין כיצד עובדת הטכנולוגיה. לחילופין, ניתן למצוא אנשים שיודעים ומכירים את התחום ולצפות בהם עובדים עם המכשיר. לעניות דעתנו, יצירת מוצר חדש ומקורי באמצעות תוכנה ומדפסת זו הפעולה הכי מרתקת, אולם גם באמצעות סריקה בתלת מימד ושליחה להדפסה ישנו לא מעט עניין.

מהו חומר ההדפסה? כיצד המדפסת מדפיסה ממנו?

החומר מסופק על ידי מפעיל המדפסת, והוא מבוסס על סליל. ישנם סלילי פלסטיק, עץ, בד וכד'. סורק תלת מימדי סרק את המוצר ושלח להדפסה? החומר המבוקש טעון במדפסת? היא תדפיס את המוצר המקורי. באמצעות סריקה בתלת מימד ניתן להדפיס גם מוצרים המורכבים ממספר חומרים באמצעות פירוקם, סריקת חלקיהם והדפסתם. ניתן גם להדפיס באופן רציף את המוצר תוך החלפת סלילים תוך כדי ההדפסה.

כדאי לדעת – מדפסות תלת מימדיות בתעשייה המודרנית

  • מדפסות 3D משולבות כיום בתעשיות הרכב, הפנלים המבודדים, החקלאות ואפילו הרפואה.
  • תעשיינים מכל העולם מנסים למצוא פתרונות הדפסה אפקטיביים לבעיות העולם החופשי.
  • לאחרונה פורסמו כתבות על מספר ניסויים מוצלחים בהדפסות בתים ומכוניות.
  • בעוד זמן לא מועט, רוב המוצרים שנצרוך יודפסו במדפסות 3D.
  • מדפסות תלת מימדיות ישולבו ככלים מרכזיים בהייטק ובתעשייה העתידיים.

על כן, מי שמעוניין להקדים את זמנו ולצבור פער טכנולוגי לטובתו, מומלץ לו להתעניין בטכנולוגיית ההדפסה התלת מימדית. כך, יוכל המתעניין להבין תהליכים שמעטים מבינים כיום וליישמם לפני לא מעט פרטים באוכלוסיה.

הדפסה בתלת מימד מספקת לכם את היכולת ליצור מוצר קשיח, ולא להדפיס העתק נייר ממנו כמו במדפסת רגילה. במדפסת 3D אתם יכולים לבנות עוד צעצוע לילד, עוד ידית לדלת, עוד מכסה לסוללות של איזשהו מכשיר, וכד'. הביצוע קל הרבה יותר מזה שמיושם במכשירי שכפול קודמים כמו מכונות חריטה ו- CNC למיניהם. מדפסות תלת מימד נעזרות בין השאר במכשיר שהוא סורק תלת מימדי. האחרון סורק את האוביקט שאתם מבקשים להדפיסף ושולח אותו להדפסה. האם שאלתם את עצמכם כיצד המדפסת בוחרת את חומרי ההדפסה וגורמת להפקת מוצר זהה בתכלית?

חומר הגלם של המדפסת – סלילים

הסלילים הם כמו הדיו והלייזר במדפסות הנייר המוכרות לכם. ישנם סלילים מכל מיני חומרים, החל מפלסטיק, בד ומתכת, ועד חומרי יוקרה ליצירת תכשיטים. ישנם סלילים של שכפול זרעים ונבטים חקלאיים לצורכי מזון וגידולים בטבע, וישנם אפילו סלילים עם חומרים רפואיים! כמובן שלא כל סליל אתם מורשים או יכולים לקנות ללא רישיון תואם, אבל חלק ניכר מהסלילים ניתן לרכוש לשימוש ביתי ובסיסי. הכוח שיש לכם בידיים מספיק לכם בשביל לשכפל את ידית הדלת, הבובה של הילד, ועוד כל מיני אביזרים ביתיים הזקוקים לכפילים.

אופן הפעולה כאשר נדרשת הדפסה של אוביקט העשוי מכמה חומרים

מדפסות תלת מימד פועלות עם סליל הדפסה ברובן המכריע. במיעוטן ניתן למצוא דגמים הפועלים עם 1+ סלילים במקביל, ולכן על פי רוב הדפסה של אוביקט העשוי ממספר חומרים תהיה על ידי פירוקו והדפסת כל חלק בנפרד. דרך שנייה, במידה והמדפסת שלכם יכולה להיות טעונה בכמה סלילים בו זמנית, היא להדפיס, לעצור את פעולת המדפסת בכל פעם שמסתיים חלק מסוים מחומר מסוים, ולהפעיל מחדש עם הסליל מהחומר המשני.

הדפסה בתלת מימד בעתיד

ככל הנראה, כל בית אב ישאף להחזיק מדפסת תלת מימדית, ולבצע הדפסות פשוטות של משימות בית בסיסיות.בנוסף, גם התעשייה תלך ותתבסס בעיקרה על הדפסת ה- 3D, ותפתור כל בעיה באמצעותה. החל מהחנות בה הלקוח יתלונן על קלקול של מוצר, וייענה בהדפסת המוצר השבור כשהוא שלם ושמיש, ועד למשקים חקלאיים ומרפאות שיישתמשו בטכנולוגיה לפתרון בעיות שונות בקרב האנושות.

באמצעות הדפסה בתלת מימד גם אתם יכולים להגיע למוצרים תלת מימדיים משוכפלים ללא מכונת חריטה. הדפסה בתלת מימד היא אחד מהפלאים הטכנולוגיים המדהימים בעולם. כבר כיום, ישנם לא מעט ישראלים אשר מתעניינים בבניית מכשירי הדפסה בתלת מימד ברובד הפשוט ביותר של הדפסת מוצרים קטנים לשם ההתנסות. חלק נעזקים גם במכשיר מסוג סורק תלת מימדי שסורק עבורם את המוצר ולא מצריך מהם לדעת לחרוט, וחלקם מעדיף לחרוט ולבצע פעולות אמנותיות נוספות במכשיר על מנת לפתח אמנות חדשה, הפעם בתחום כמו הדפסה בתלת מימד.

הדפסה בתלת מימד עם סורק תלת מימדי

באמצעות סורק תלת מימדי אתם יכולים לשכפל מוצרים ללא מאמץ, על בסיס צילומם עם הסורק והכנה אוטומטית של קובץ על ידו. הקובץ נשלח למכשיר מדפסת תלת מימד, ומשם מופק כמוצר סופי. כעת, אתם ודאי שואלים כיצד זה קורה, ואיך המדפסת יודעת באלו חומרים להשתמש?

הכירו את ה- "דלק" של המדפסת התלת מימדית: סליל החומרים

סליל החומרים הוא המקביל של דיו או טונר לייזר במדפסות רגילות. באמצעותו הדפסה בתלת מימד יוצאת אל הפועל. מדפסת תלת מימד מתרגמת באמצעות הסליל את ההדפסה למוצר הסופי. לכן, חלק מהפאן האמנותי של המכשיר הוא היכולת לתמרן בין הסלילים. אם למשל תבקשו להדפיס קלמר של ילד בכיתה אל"ף שחלקו העיקרי עשוי ג'ינס, ויש לו רוכסן מתכת, תצטרכו גם סליל ג'ינס וגם סליל מתכת, ותצטרכו לנווט אותם כך שגם הקלמר וגם הריצ'רץ' יודפסו במדויק. עם סורק תלת מימדי מדובר בתהליך אוטומטי, ובלעדיו, מדובר בהדפסה אומנותית.

אלו אלמנטים יהיו ברשות הציבור (ולא ברשות הרופאים ומקבלי ההחלטות) בעתיד?

בעתיד מדברים על כך שכל אחד יוכל לרכוש לעצמו סליל זרעים חקלאיים ולהדפיס לעצמו אוכל במקום ללכת לקנות בסופר. מדברים על כך שאם תסעו בכביש ויתפנצ'ר לכם גלגל, ניתן יהיה להדפיס את הצמיג שלו ולהרכיב על הברזל של הגלגל, במקום להוציא את הרזרבי. ברשותו של הציבור יהיה כוח כביר למדי בנושא הדפסת המוצרים, אולם הדפסות קריטיות יישארו בידיים של מקבלי ההחלטות, כמו למשל סלילים רפואיים שנועדו להדפסת אברים להשתלה בניתוח.

FaLang translation system by Faboba